Пет години Българска асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика
Ръководство на Асоциацията. Отляво надясно: д-р С. Каракънева, доц. И. Велчева, проф. Е. Титянова, проф. Е. Христова, доц. Б. Стаменов (Гранд Хотел София, 2007 г.). |
Българската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика (БАНМХ) е основана през 2005 г. като дружество с не-стопанска цел със седалище в град София. То се управлява от Управителен съвет в съответствие с Устав, приет от Общото събрание. Нейни учредители и членове на първия Управителен съвет са: проф. Екатерина Титянова, д.м.н. – председател, доц. Ирена Велчева, д.м. – зам. председател, проф. Емили Христова, д.м. – зам. председател, д-р Соня Каракънева – секретар, доц. Бойко Стаменов, д-р Ивайло Петров – регионален представител за Северна България, д-р Сашо Кастрев – регионален представител за Южна България, Галина Михайлова и Константин Титянов. Членове на първия контролен съвет са: доц. Златка Стойнева, д.м. – председател, д-р Красимир Кирилов и д-р Полина Паралчева. Почетен председател на Асоциацията е доайенът на българската неврология проф. Иван Георгиев, д.м.н.
Основните цели на Асоциацията са насочени към утвърждаване на високи професионални критерии и професионална етика в областта на невросонологията и мозъчната хемодинамика чрез организиране, насърчаване, съдействие и подпомагане на учебно-образователната и научно-изследователската дейност в тази насока и други свързани области на медицината в съответствие с Европейските критерии и съвременните процеси на глобализация. За изминалия период Асоциацията се утвърди у нас като авторитетна научна организация в областта на невросонологията и водеща във въвеждането на европейските и световни стандарти в ултразвуковата диагностика на нервната система и терапевтичния ултразвук в неврологията.
Проф. Е. Титянова открива първата среща на БАНМХ („Свети Константин и Елена”, гр. Варна, 2006 г.) |
Тя нарастна по членска маса, разшири своята научна, образователна и практическа дейност и наложи политика на непрекъснато след¬дипломно обучение и професионално издигане на своите членове.
Формите на подкрепа, които оказва Асоциацията на своите членове и специалистите по невросонология, са различни. В унисон с основните си цели тя организира ежегодни научни срещи с международно участие. Международните симпозиуми са посветени на съвременни проблеми на невросонологията и неврологията като: “Невроинтервенционална терапия на мозъчносъдовите заболявания и мозъчните аневризми” (гранд хотел Варна, курорт “Свети Константин и Елена”, град Варна, 2006”), “Алгоритъм на поведение при каротидна патология” (гранд хотел София, гр. София, 2007), ”Дисекация – водеща причина за инсулт в млада възраст” (хотел Шератон, град София, 2008), “Тромболиза – съвременно лечение на острия исхемичен мозъчен инсулт” (хотел Родина, гр. София, 2009 г.), “Актуални аспекти на невросонологията и стареенето” (хотел Родина, гр. София, 2010). Присъствието на световно известни специалисти като проф. Курт Нидеркорн (Австрия), проф. Гюнтер Клайн (Австрия) проф. Е. Бернд Рингелщайн (Германия), проф. Ева Бартелс (Германия) и проф. Ина Тарка (Финландия) превръща срещите в ежегодни европейски форуми. Широкият спектър на научната тематика обуславя големия интерес на участниците към провежданите форуми, които са не само невролози и невросонолози, но и представители на други области на медицината – кардиолози, съдови хирурзи, неврорентгенолози, специалисти по физикална терапия и рехабилитация, кинезитерапевти и др. В сателитни симпозиуми и кръгли маси се разглеждат и други терапевтични и диагностични проблеми, в които членовете на Асоциацията споделят собствен практически опит.
Членове на Асоциацията по време на Общо събрание. |
Асоциацията организира учебно-практически семинари по ултразвукова диагностика в неврологията, които се провеждат съвместно с Медицинските университети. Те се кредитират и включват в програмите за следдипломно обучение по невросонология. Освен в София, подобни семинари бяха проведени в градовете Русе (2005 г.), Шумен (2009 г.) и Варна (2010 г.).
Утвърди се традицията за продължително следдипломно обучение под мотото “Клинични дни на неврологията”, организирани от регионалните представители на Асоциацията по актуални неврологични проблеми – мозъчносъдови заболявания, неврологични усложнения при артериална хипертония, лечение на острия исхемичен мозъчен инсулт с тромболиза, нови методи в невросонологията, лечение със статини и др. Подобни срещи бяха проведени в градовете Шумен (2005, 2006, 2009), Русе (2005, 2007, 2008), Габрово (2007, 2009), Кърджали (2007), Варна (2008, 2010), Банско (2006, 2007), Паничище (2008, 2009), Бургас (2009, 2010), Трите буки – Кюстендилско (2007), Сандански (2010), Катарино (2008), Велико Търново (2010), Плевен (2007), Гоце Делчев (2010), Созопол (2010), София (2005-2010).
Съществен принос в дейността на Асоциацията е издаването на специализирано научно списание „Невросонография и мозъчна хемодинамика” с честота 2 книжки годишно. Първият брой на списанието бе издаден през 2005 г. със съдействието на фонд “Научни изследвания” към Министерството на образованието и науката и издателство КОТИ ЕООД. В редакционния му съвет участват български и чуждестранни учени, които са изтъкнати имена в неврологията, невросонологията и мозъчната хемодинамика. В него се публикуват оригинални научни статии, обзори, информации за най-новите достижения в областта на невросонологията, представят се водещи специалисти и организации, отразяват се проведени събития и др. Международен редакционен съвет спомага за високото качество на научните публикации и подбора на редакционните статии, които се изписват двуезично (на български и английски езици). Списанието се разпространява безплатно сред членовете на Асоциацията, научните форуми, българските библиотеки и по линия на международния книгообмен чрез Централната медицинска библиотека. То бе включено в материалите на националните конгреси по неврология (2005, 2007, 2009 г.) и Петия национален конгрес на Българската диабетна асоциация (2010 г.). Направени са постъпки за рефериране и цитиране на списанието в международната информационна система “Scopus”.
От своето създаване Асоциацията има собствена страница www.neurosonology-bg.com. Тя се радва на висок интерес от читателите – над 10 500 посетители за последните 2 години. Създадени са връзки с други интернет-страници и бази от данни.
Гост-лектори на третата среща на БАНМХ. Отляво надясно: проф. Г. Е. Клайн (Австрия), проф. Е. Титянова (България), проф. Е. Бернд Рингелщайн (Германия) и проф. К. Нидеркорн (Австрия) (София, 2008). |
Асоциацията изработи собствен алгоритъм за ултразвукова диагностика и терапевтично поведение при каротидна патология, публикуван в брой 2/2008 г. на списанието. Целта е специалистите да следват единни правила при провеждане на сонографното изследване и интерпретиране на получените резултати, които се отнасят до контингента, честотата на изследване, локализацията, вида и тежестта на патологията, проследяване на нейната еволюция и ефекта от проведеното лечение. Направени бяха предложения за актуализиране на програмите за следдипломно обучение по високоспециализираните дейности “Невросонология” и “Изследване на автономната нервна система”.
Асоциацията подпомага популяризирането на специализирана литература по невросонология, която се ползва като учебно помагало от обучаващите се специалисти. По време на своята третата среща през 2008 г. бе организирано представяне на първият двуезичен българо-английски “Атлас по невросонология” с участието на изтъкнати европейски специалисти.
В своята работа Българската асоциация по невросонография и мозъчна хемодинамика си партнира с различни български институции и неправителствени организации – Българското дружество по неврология, Медицинските университети в София, Плевен, Пловдив и Варна, Военномедицинска академия, Българското дружество по ендоваскуларна терапия, Фондация „Предпазване от мозъчни инсулти”, Българското национално дружество по съдова хирургия и ангиология, Научното дружество по флебология, Българската диабетна асоциация, Асоциацията за развитие на планинските общини в Република България и др. Тя поддържа контакти на сътрудничество и взаимопомощ с представителствата на фармацевтичните фирми у нас - Gedeon Richter, Sanofi-Aventis, Pfizer, UCB, Астра-Зенека, Екофарма и др. Техните рекламни и спонсорски програми подпомогат дейността на Асоциацията и участието на нейните членове в ежегодните форуми на Европейската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика. За високи научни постижения през 2009 г. постерът “Четириизмерна ултразвукова диагностика в неврологията” с автори Е. Титянова, С. Каракънева, С. Чернинкова и И. Търнев бе номиниран с наградата “Merrill Spencer” на 14-та среща на Европейската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика.
Активността на сдружението се оценява високо от Европейската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика и Изследователската група по невросонология към Световната федерация по неврология. Израз на добро сътрудничество е участието на изтъкнати чуждестранни учени в рубриките на списанието и в международните симпозиуми, организирани от Асоциацията, включването на проф. Е. Титянова като лектор в обучителните курсове, организирани от Европейската асоциация. Българската невросонология и БАНМХ бяха представени в бюлетина и интернет-страницата на Изследователската група по невросонология при Световната федерация по неврология www.nsrg.org.tw. Проф. Титянова бе избрана за член на Управителния съвет на Изследователската група по невросонология към Световната федерация по неврология с мандат от 4 години (2009-2013). Установени са контакти с Японското дружество по невросонология, Хърватското неврологично ултразвуково дружество, Мексиканския научен институт по неврология и неврохирургия и Финландската академия. От своя страна, Българската асоциация по невросонография и мозъчна хемодинамика удостои с награден знак “Почетен лектор” проф. К. Нидеркорн (Австрия) и проф. Г. Клайн (Австрия) за техния ежегоден принос в международните симпозиуми.
Цялостната дейност на Българската асоциация по невросонография и мозъчна хемодинамика през изминалите 5 години е насочена към изграждане на високо квалифициран и европейски сертифициран човешки ресурс в областта на диагностичния и терапевтичен ултразвук в неврологията. Положихме основите на школа по невросонология и създадохме предпоставки за развитие на кръжочна дейност. Успехите, които постигнахме, са колективно дело, в което принос имат членовете на Асоциацията, нашите български и чеждестранни партньори, нашите спонсори у многобройните ни симпатизанти. Дейността на БАНМХ намира широк отзвук у нас и в чужбина, което ни дава основание да се чувстваме удовлетворени от постигнатото досега, зарежда ни с нова енергия и оптимизъм за да продължим развитието си и изпълним мисията, за която сме създадени.
От Управителния съвет на БАНМХ